Skip to: Content | Sidebar | Footer

ترس از سقوط در سنگنوردی

عکس از کریس شارما

برای تمامی سنگنوردان اتفاق افتاده که یک مسیر را براحتی بصورت قرقره صعود کنند و حتی بر روی مسیر حرکت های پرشی انجام می دهند، اما در صعود سرطناب همان مسیر دچار مشکل می شوند!

براستی علت در چیست؟ و چرا سنگنورد در صعود سرطناب به محض اینکه پای دومش از حمایت میانی عبور می کند دچار ترس و گفتگوی درونی با خود می شود؟ که آیا می افتم یا نه!

بشر بطور ذاتی از سقوط واهمه دارد، وجود اطمینان ناخودآگاه در ذهن در هنگام صعود قرقره که هیچ سقوطی در کار نیست ذهن را فارغ از ترس می سازد و غضلات بخوبی فرامین مغز را انجام می دهند، اما در صعود سرطناب قضیه فرق می کند، ذهن از ابتدا به جای معطوف شدن به صعود در حال یافتن پاسخی برای این امر است که: اگر بیفتم چه می شود!

راه حل جلو گیری از این گفتگو را می توان در (توانایی – تمرکز – تکرار) بیان کرد:

توانایی: سعی کنید با انجام تمرینات قدرت بدنی و تکنیک خود را بالا ببرید، صعود از سنگ های کوتاه به شما ضمن بالا بردن توانایی، احساس توانایی در صعود مسیر بلند را هدیه می کند، سعی کنید برای صعود سرطناب از مسیرهایی پایین تر از درجه صعود قرقره خود شروع کنید، احساس اعتماد به نفس به مرور در شما شکل می گیرد، استراحت به موقع در مسیر و تنفس عمیق همیشه می تواند مفید باشد.

تمرکز: مسیر را ذهن خود مجسم کنید، خود را در حالتی تصور کنید که دارید براحتی مسیر را صعود می کنید همه حرکات را مرور کنید البته در حالی که خود دارید در ذهنتنان بطور هیچ مشکلی از مسیر بالا می روید.

تکرار: اگر صعود تمام مسیر بصورت سر طناب برایتان مشکل است مسیر را به بخش های گوناگون تقسیم کنید و هر بار هدف خود را رسیدن به آن بخش تعیین کنید.

پی نوشت: سنگنوردان عزیز سعی کنید از صعود قرقره تا جای ممکن اجتناب کنید، برای پیشرفت در سنگنوردی باید از صعود سرطناب استفاده کنید.

منبع
پیام و نظرات شما

آرین
تاریخ: ‏30 آگوست 2010   ساعت: ‏20:08

دستت درد نکنه خیلی جالب بود، فکر می کنم یه قسمتش رو هم راجع به سرطناب توی مجله کوه خونده بودم
در هر حال دستت درد نکنه قربونت 😀

[پاسخ]

مهزیار
تاریخ: ‏30 آگوست 2010   ساعت: ‏23:24

سلام آرین جان
خواهش میکنم عزیز، خوشحالم که به دردتون خورده
موفق و شاد باشی

[پاسخ]

زهرا گل مولا
تاریخ: ‏29 اکتبر 2011   ساعت: ‏11:02

سلام
من یه دانشجو هستم که در همدان درس میخونم، حدود سه ماهه که سنگنوردی رو شروع کرم. بعضی اوقات از خودم نا امید میشم ولی همیشه نهایت تلاشمو میکنم. خیلی دوست دارم توی شروع این رشته یا شایدم بهتره بگم علاقه، یکی درست و حسابی راهنمائیم کنه، ممنون میشم. اگه یه سری نکات اساسی که یه سنگنورد باید بدونه رو این اول کاری بهم بگید.
مرسی

[پاسخ]

مهزیار
تاریخ: ‏31 اکتبر 2011   ساعت: ‏23:50

سلام زهرا جان
خیلی خوشحالم که شما به سنگنوردی علاقه دارید و در این رشته مهیج فعالیت میکنید.
تنها نکته اساسی که میتونم بهتون یادآور بشم، اینه: پشتکار داشته باشید و هیچ وقت دلسرد نشید… تکنیک، قدرت جسمانی و تمرکز به مرور زمان با تمرین ایجاد میشه، ولی پشتکار داشتن و ناامید نشدن شما رو به موفقیت نهایی میرسونه.

[پاسخ]

عاطفه
تاریخ: ‏2 جولای 2013   ساعت: ‏10:45

با تشکر از مطلب خوبتون
با اجازتون مطلبتون را در وبلاگ می زنم.

[پاسخ]

مهزیار
تاریخ: ‏2 جولای 2013   ساعت: ‏12:15

خواهش میکنم عاطفه جان
با ذکر منبع منتشر فرمائید

[پاسخ]

پیام یا نظر خود را بنویسید:‏