Skip to: Content | Sidebar | Footer

وسیله ای برای کوهنوردان جهت تصفیه آب در کوهستان

بار‌ها کوهنوردان و طبیعت گردان در فصول مختلف با کم آبی و بی‌آبی روبرو شده‌اند و در نهایت با برکه‌ها و گودال‌هایی که آب آلوده و کثیف در آن‌ها وجود دارد برخورد داشته‌اند.

حتی استفاده از آب ذوب شده از یخچال‌های طبیعی هم به دلیل وجود باکتری‌ها و ویروس‌ها زیاد قابل اطمینان نیستند! و موجب بیماری می‌شود، که شایع‌ترین آن اسهال می‌باشد.

در زیر وسیله‌ای معرفی می‌گردد که بسیار کم حجم و سبک است و قادر است تا ۹۹% آلودگی آب، اعم از باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌ها را تصفیه و آب قابل شرب سالم را در اختیار کوهنوردان قرار دهد. این وسیله نیازی به باطری و شارژ ندارد و تا سقف ۱۰۰۰ لیتر آب را تصفیه می‌نماید.

استفاده از آن بسیار آسان است و بعد از هر با مکیدن و نوشیدن آب کافیست داخل آن فوت کرده و آب داخل مخزن را خالی نمائید و با دستمال ورودی مخزن را تمیز کنید. به همین راحتی وسیله برای شرب بعدی شما آماده است.

این وسیله به راحتی در کوله کوهنورد قرار می‌گیرد و در هر لحظه قابل دسترس خواهد بود.

سازنده این وسیله شرکت LifeStraw (نی زندگی) از کشور کره جنوبی است و ایده اصلی اختراع این وسیله کودکان و مردمان آفریقایی هستند که سال هاست به دلیل شرب آب‌های آلوده مرگ و میر بالایی دارند.

پی نوشت:

• مشخصات این محصول در سایت ویکی پدیا

• برای کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید این محصول می توانید به سایت نمایندگی ایران مراجعه نمائید.

ماسک محافظ صورت در کوهنوردی

استفاده از این ماسک در واقع مهمترین موضوع در طی مراحل اولیه هم هوایی برای کوهنوردی در ارتفاعات بلند است.

این ماسک به طور کارآمدی هوای تنفس شده را بدون ایجاد هیچ محدودیتی برای هوای ورودی یا خروجی، گرم و مرطوب می سازد. کوهنوردان حرفه ای اهمیت وسایل خوب را می دانند. استفاده از این ماسک به آنها کمک می کند تا در هنگام مواجه با دشوارترین شرایط آب و هوایی و وضعیت های مرگبار موفق شوند. این ماسک بهترین محافظ صورت و مجاری تنفسی برای کوهنوردان است و در سردترین شرایط آب و هوا، سر، گردن، صورت و ریه ها را حفظ می کند. کوهنوردان با خطرات زیادی برای ریه ها، نظیر آسم ناشی از هوای سرد، ادم ریوی و سرفه های وحشتناک ارتفاع بلند، موسوم به سرفه خومبو مواجه می شوند.

ماسک Cold Avenger توسط یک پزشک طراحی و به طور گسترده توسط نظامیان آمریکا و کوهنوردان امتحان شده است. چون ۵۰% ورزشکاران و کوهنوردان در هوای سرد دچار کاهش عملکرد ریه می شوند محافظت از ریه ها بسیار مهم می باشد.

طراحی ساده این ماسک با ایجاد محیط کوچکی از هوای گرم در اطراف دهان از آسیب حاد هوای سرد به ریه ها و مجرای هوا جلوگیری می کند. این تهویه کننده یک پوشاننده دهان و بینی از جنس پلی اورتان بهداشتی مقاوم به میکرب است که هوای سرد دم را با هوای گرم باز دم برای دستیابی به تعادلی پویا از گرما و رطوبت با هم مخلوط می کند. چون مبتلایان به سرفه خومبو در ارتفاعات بلند تحت تاثیر درجات حرارت زیر صفر و هوای خشک قرار می گیرند، صعود و خوابیدن با Cold Avenger سرفه را تسکین می دهد. این ماسک هوای دم را بدون هیچ نوع قطعه برقی، مکانیکی یا متحرک ۴۰ تا ۶۰ درجه فارنهایت گرم می کند.

دکتر (اریک میر) کوهنورد، پزشک و امدادگر برجسته در فاجعه قله کی دو در سال ۲۰۰۸ می گوید: این ماسک باید بخشی از نسخه فعالیت در ارتفاعات و هوای سرد باشد، چون فقط حمله به قله نیست که خطر آفرین است! بلکه تماس بلند مدت در طی هم هوایی هم خطرناک می باشد.

دکتر (اریک میر) چندین ماسک را امتحان و آزمایش کرد و در نهایت Cold Avenger را انتخاب کرد. در مراحل ابتدایی طراحی، مشکلاتی را با شیشه های مه گرفته داشتیم، اما اکنون ماسک همراه با یک قطعه بینی از جنس فوم قابل تنظیم که از شکل های صورت فرد مراقبت می کند عرضه می شود. دکتر جان سولیوان مخترع این ماسک، آن را در حین تلاش برای یافتن محافظت مناسب صورت و ریه برای خودش در زمان اسکی کردن در مونتانا ابداع کرد. او بالاخره در سال ۲۰۰۷ این ماسک را نهایی کرد. دکتر سولیوان گفت: این محصول فناوری بسیار بیشتری را در مقایسه با ماسک صورت معمولی در خود دارد. ما زمان زیادی را صرف تحقیق و توسعه کردیم تا ماجراجویان را از شرایط آب و هوایی نامناسب مصون نگاه داریم. از ابداع آن احساس خوبی دارم.

مدل ColdAvenger® Expedition Balaclava با قیمت $۷۹٫۹۵ طرفداران زیادی را در بین کوهنوردان دارد. این ماسک طوری طراحی شده است تا در زیر کلاه و عینک قرار گیرد. مه نمی گیرد و رطوبت را از صورت دور می کند. تهویه کننده هوا به دو طرف می چسبد و جهت راحتی کاملا قابل جداکردن است و دارای لوله آب خوری، هدست و یا میکروفون است.

خرید آنلاین

منبع: طبیعت و توریسم ایران

کیسه خواب

مهمترین عامل نشاط و تجدید قوای بدنی یک کوهنورد در یک برنامه چند روزه داشتن یک خواب راحت است که لازمه آن وجود یک بستر گرم و راحت و یا به نوعی یک کیسه خواب مناسب است.

از مشخصات یک کیسه خواب خوب در کوهستان می توان به نکاتی زیر اشاره کرد:

۱- مقاومت در برابر سرما و رطوبت

۲- کم بودن حجم و وزن

۳- سرعت در باز شدن و جمع آوری

کیسه خواب ها عموما” به ۳ دسته تقسیم می شوند:

۱- سبک (Light): برای استفاده در دمای بالای ۵+ درجه سانتیگراد مناسب است و معمولا” از الیاف مصنوعی رایج در بازار پوشاک استفاده می شود.

۲- کلاسیک (Classic): برای استفاده در دمای ۵+ تا ۱۰- درجه سانتیگراد مناسب است و بسته به نوع آن از الیاف مصنوعی مقاوم تر و یا از پر با درجه مرغوبیت پائین استفاده شده است.

۳- حرفه ای (Professional): برای استفاده در دمای زیر ۱۰- درجه سانتیگراد مناسب بوده و بسته به مرغوبیت و مقاومت آن تا ۵۰- درجه سانتیگراد نیز قابل استفاده می باشد، که در آن از پر مرغوب استفاده می شود.

پر نیز انواع مختلفی دارد، هر چه جنس پر کرکی تر و ساقه آن کمتر باشد مرغوب تر است، بهترین نمونه آن ۵-۹۵ است که به معنای ۹۵% از کرک و ۵% از ساقه تشکیل شده است که به آن اصطلاحا” پر طلایی گفته می شود. از معدود کمپانی هایی که در سطح دنیا از این نوع پر استفاده می کنند می توان از کمپانی VALANDRE نام برد.

پر با داشتن مزیت های بسیار ۲ ایراد کلی دارد:

۱- اگر در معرض رطوبت قرار گیرد بشدت از کارایی آن کاسته می شود.

۲- حجم نسبتا” بالایی را اشغال می کند.

این دو نقض در ساخت الیاف مصنوعی جدیدی که بنام درمولایف (Thermo Life) شناخته می شود بر طرف شده است، که یک نمونه کیسه خواب آن کلیه شرایط فوق را دارا بوده اما حجم آن از یک توپ والیبال فراتر نمی رود! ولی به دلیل گران بودن آن کمتر مورد استفاده قرار گرفته است.

برای نگهداری یک کیسه خواب پر رعایت نکات زیر می تواند به حفظ کیفیت و افزایش عمر آن کمک کند:

۱- زمانی که کیسه خواب مورد مصرف ندارد آن را کاملا” باز و در معرض هوا قرار دهید.

۲- رطوبت و خیسی کیفیت پر را بشدت کاهش می دهد، باید آن را دور از محیط های نمدار نگهداری نمود.

بر روی هر کیسه خواب ۳ نوع درجه سانتیگراد درج می شود، که میزان مقاومت کیسه خواب در برابر سرما را نشان می دهد:

۱- راحت خواب (Comfort)

۲- حد معمولی (Limit)

۳- حداکثر (Extreme)

پی نوشت:

◄ برای انتخاب و خرید کیسه خواب به نسبت برنامه ای که می خواهید از آن استفاده کنید همیشه درجه راحت خواب (Comfort) را مد نظر بگیرید.

منبع: سفید برفی (پیک اطلاع رسانی کانون گسترش ورزش های کوهستانی ایران)